Skip to content

11 Adams CtTrenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Sep 16, 1985

Property Information

Block1961
Lot68
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,784
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,800
26%
Improvement Value:$291,100
74%
Total Assessment$392,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,846+6.7%
2024$12,977+1.2%
2023$12,820+6.5%
2022$12,035+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$139,900
DeedBook 2308, Page 354

Property Built

Built

Year Built: 1985