Skip to content

3 Billington RdTrenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 16, 2024

Property Information

Block1962
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,629
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,200
37%
Improvement Value:$144,100
63%
Total Assessment$229,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,081+6.7%
2024$7,574+1.2%
2023$7,482+6.5%
2022$7,023+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,629DeedBook 6557, Page 441Recorded5/21/2024

Property Built

Built

Year Built: 1952