Skip to content

15 Albemarle RdTrenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block1964
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,629
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
37%
Improvement Value:$144,800
63%
Total Assessment$228,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,063+6.7%
2024$7,557+1.2%
2023$7,466+6.5%
2022$7,008+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,629DeedBook 6485, Page 507Recorded5/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 1952