Skip to content

38 Albemarle RdTrenton, NJ 08690

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
May 28, 2025

Property Information

Block1962
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,166
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
36%
Improvement Value:$149,300
64%
Total Assessment$233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,221+6.7%
2024$7,706+1.2%
2023$7,613+6.5%
2022$7,146+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,166DeedBook 6597, Page 103Recorded7/14/2025

Property Sale

SaleMulti
$107,500
DeedBook 2332, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1960