Skip to content

36 Exmoor LaTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$294,900
Last Sale Date
Jun 21, 2004

Property Information

Block1963
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,166
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
36%
Improvement Value:$150,000
64%
Total Assessment$234,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,246+6.7%
2024$7,729+1.2%
2023$7,635+6.5%
2022$7,167+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$294,900
DeedBook 4824, Page 271

Property Sale

SaleMulti
$162,000
DeedBook 3921, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1960