Skip to content

28 Walt Whitman WayTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$353,000
Last Sale Date
Oct 31, 2020

Property Information

Block1966
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,704
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
32%
Improvement Value:$181,500
68%
Total Assessment$265,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,356+6.7%
2024$8,769+4.7%
2023$8,379+6.5%
2022$7,866+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$353,000
Sq Ft1,704DeedBook 6421, Page 1430Recorded11/17/2020

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 4855, Page 122

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 3862, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1960