Skip to content

20 Cardigan RdTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 13, 2021

Property Information

Block1964
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,731
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
32%
Improvement Value:$184,900
68%
Total Assessment$270,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,539+6.7%
2024$8,941+1.2%
2023$8,833+6.5%
2022$8,292+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,731DeedBook 6449, Page 1178Recorded7/23/2021

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 4403, Page 128

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 3230, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1960