Skip to content

86 Mark Twain DrTrenton, NJ 08690

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 5, 2025

Property Information

Block1967
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,407
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,000
41%
Improvement Value:$117,800
59%
Total Assessment$200,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,076+6.7%
2024$6,632+1.2%
2023$6,552-4.9%
2022$6,892+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,407DeedBook 6612, Page 1913Recorded12/16/2025

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,407DeedBook 6419, Page 398Recorded10/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 1958