Skip to content

80 Mark Twain DrTrenton, NJ 08690

Built 1958

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Feb 25, 2005

Property Information

Block1967
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,900
33%
Improvement Value:$160,400
67%
Total Assessment$239,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,433+6.7%
2024$7,904+1.2%
2023$7,808+6.5%
2022$7,330+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 4982, Page 12

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 3873, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1958