Skip to content

60 Walt Whitman WayTrenton, NJ 08690

Built 1962

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Sep 25, 2000

Property Information

Block1968
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,353
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
36%
Improvement Value:$148,100
64%
Total Assessment$231,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,162+6.7%
2024$7,650+1.4%
2023$7,544+6.5%
2022$7,082+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$184,000
DeedBook 3926, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1962