Skip to content

17 Farm Brook DrTrenton, NJ 08690

Built 1963

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Mar 30, 2001

Property Information

Block1980
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page187

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,353
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
35%
Improvement Value:$151,500
65%
Total Assessment$234,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,264+6.7%
2024$7,746+1.2%
2023$7,652+6.5%
2022$7,183+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$189,900
DeedBook 4025, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$136,000
DeedBook 2588, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1963