Skip to content

58 Walt Whitman WayTrenton, NJ 08690

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 23, 2010

Property Information

Block1968
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,353
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
36%
Improvement Value:$156,100
64%
Total Assessment$242,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,546+6.7%
2024$8,010+1.2%
2023$7,913+6.5%
2022$7,428+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$249,900
DeedBook 4392, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1962