Skip to content

18 Thoreau RdTrenton, NJ 08690

Built 1957

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Oct 21, 1991

Property Information

Block1970
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,766
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
34%
Improvement Value:$166,900
66%
Total Assessment$251,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,620+6.9%
2024$8,064+1.3%
2023$7,963+3.3%
2022$7,710+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$142,000
DeedBook 2582, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1957