Skip to content

65 Walt Whitman Way

Trenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$135,500
Last Sale Date
Feb 27, 1998

Property Information

Block1982
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,726
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
37%
Improvement Value:$142,200
63%
Total Assessment$225,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,954+6.7%
2024$7,455+1.2%
2023$7,365+6.5%
2022$6,913+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,500
DeedBook 3333, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1960