Skip to content

22 Thoreau RdTrenton, NJ 08690

Built 1957

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Apr 17, 2020

Property Information

Block1970
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,353
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
36%
Improvement Value:$149,500
64%
Total Assessment$232,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,193+6.7%
2024$7,679+1.2%
2023$7,586+10.4%
2022$6,871+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,353DeedBook 6409, Page 1097Recorded7/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 1957