Skip to content

16 Thoreau RdTrenton, NJ 08690

Built 1957

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Apr 8, 2015

Property Information

Block1970
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,353
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,600
36%
Improvement Value:$149,000
64%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,267+6.7%
2024$7,749+1.2%
2023$7,655+6.5%
2022$7,186+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

Sq Ft1,353DeedBook 6215, Page 1279Recorded4/9/2015

Property Sale

SaleMulti
$257,500
DeedBook 6110, Page 623

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 4770, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1957