Skip to content

5 Thoreau RdTrenton, NJ 08690

Built 1963

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 10, 2023

Property Information

Block1971
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,854
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
37%
Improvement Value:$147,800
63%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,267+6.7%
2024$7,749+1.2%
2023$7,655+6.5%
2022$7,186+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 2549, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1963