Skip to content

60 Cranbrook Rd

Trenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Date
Jul 27, 2009

Property Information

Block1715
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1S B G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,842
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,900
34%
Improvement Value:$186,200
66%
Total Assessment$284,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,012+6.7%
2024$9,384+1.2%
2023$9,270+6.5%
2022$8,702+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960