Skip to content

17 Carl Sandburg DrTrenton, NJ 08690

Built 1968

Last Sale Price
$122,500
Last Sale Date
Feb 18, 1986

Property Information

Block1974
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,200
36%
Improvement Value:$171,200
64%
Total Assessment$268,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,208+6.9%
2024$8,615+1.3%
2023$8,508+6.7%
2022$7,971+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$122,500
DeedBook 2328, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 1968