Skip to content

6 Wisteria LaTrenton, NJ 08690

Built 1972

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 23, 2017

Property Information

Block1974
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,300
34%
Improvement Value:$187,500
66%
Total Assessment$282,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,966+6.7%
2024$9,341+1.2%
2023$9,228+6.5%
2022$8,662+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 6306, Page 1697Recorded11/13/2017

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 6101, Page 66

Property Sale

SaleMulti
$158,000
DeedBook 2445, Page 998

Property Built

Built

Year Built: 1972