Skip to content

60 Albemarle RdTrenton, NJ 08690

Built 1964

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Oct 27, 2020

Property Information

Block1975
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,188
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
30%
Improvement Value:$194,500
70%
Total Assessment$278,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,814+6.7%
2024$9,199+12.6%
2023$8,171+6.5%
2022$7,670+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft2,188DeedBook 6423, Page 1768Recorded12/8/2020

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 6166, Page 231

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 2305, Page 973

Property Built

Built

Year Built: 1964