Skip to content

112 Albemarle RdTrenton, NJ 08690

Built 1978

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Feb 11, 2021

Property Information

Block1975
Lot61
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page190

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,287
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,800
28%
Improvement Value:$245,900
72%
Total Assessment$341,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,042+6.7%
2024$11,286+1.2%
2023$11,150+6.5%
2022$10,466+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,287DeedBook 6432, Page 71Recorded2/26/2021

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,287DeedBook 6298, Page 1549Recorded9/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1978