Skip to content

104 Albemarle RdTrenton, NJ 08690

Built 1978

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Jun 3, 2011

Property Information

Block1975
Lot57
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page187

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,266
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,600
28%
Improvement Value:$249,500
72%
Total Assessment$346,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,197+6.7%
2024$11,432+1.2%
2023$11,293+6.5%
2022$10,601+4.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$412,000
DeedBook 6110, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1978