Skip to content

61 Albemarle RdTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block1976
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,924
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,900
35%
Improvement Value:$158,300
65%
Total Assessment$243,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,570+6.7%
2024$8,033+1.2%
2023$7,936+6.5%
2022$7,449+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,924DeedBook 6460, Page 1630Recorded10/18/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960