Skip to content

51 Albemarle Rd

Trenton, NJ 08690

Built 1869

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2014

Property Information

Block1976
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,344
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
25%
Improvement Value:$259,900
75%
Total Assessment$346,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,204+6.7%
2024$11,438+1.2%
2023$11,300+6.5%
2022$10,607+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1869