Skip to content

1025 Estates BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2013

Property Information

Block1976
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,949
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,900
30%
Improvement Value:$190,900
70%
Total Assessment$270,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,543+6.7%
2024$8,945+1.2%
2023$8,836+6.5%
2022$8,295+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960