Skip to content

1027 Estates BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Date
Feb 25, 1998

Property Information

Block1976
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
35%
Improvement Value:$148,600
65%
Total Assessment$228,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,806+6.9%
2024$7,301+1.3%
2023$7,209+6.8%
2022$6,752+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960