Skip to content

7 Walt Whitman WayTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$318,500
Last Sale Date
Mar 27, 2024

Property Information

Block1977
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,578
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
34%
Improvement Value:$162,400
66%
Total Assessment$246,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,701+6.7%
2024$8,155+4.5%
2023$7,806+6.8%
2022$7,313+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$318,500
Sq Ft1,578DeedBook 6552, Page 1587Recorded4/2/2024

Property Built

Built

Year Built: 1960