Skip to content

17 Surrey DrTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Apr 8, 1993

Property Information

Block1977
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
35%
Improvement Value:$160,400
65%
Total Assessment$246,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,697+6.7%
2024$8,152+1.2%
2023$8,053+6.5%
2022$7,559+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 2675, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1960