Skip to content

1050 Estates Blvd

Trenton, NJ 08690

Built 1980

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Dec 31, 1997

Property Information

Block1980
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page187

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,266
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,200
28%
Improvement Value:$260,300
72%
Total Assessment$362,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,775+6.7%
2024$11,973+1.2%
2023$11,828+6.5%
2022$11,103+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 3307, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1980