Skip to content

7 Stratton Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1978

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 5, 1994

Property Information

Block1998
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page187

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,266
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
27%
Improvement Value:$244,400
73%
Total Assessment$336,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,862+6.7%
2024$11,118+1.2%
2023$10,983+6.5%
2022$10,310+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 2849, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1978