Skip to content

1042 Estates BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1962

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 31, 2007

Property Information

Block1980
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,578
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,800
32%
Improvement Value:$165,900
68%
Total Assessment$245,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,658+6.7%
2024$8,115+1.2%
2023$8,017+6.5%
2022$7,526+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 5690, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1962