Skip to content

67 Walt Whitman WayTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$271,000
Last Sale Date
Apr 28, 2005

Property Information

Block1982
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,606
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
34%
Improvement Value:$164,900
66%
Total Assessment$248,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,754+6.7%
2024$8,205+1.2%
2023$8,105+6.5%
2022$7,608+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$271,000
DeedBook 5056, Page 54

Property Sale

SaleMulti
$49,500
DeedBook 2088, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1960