Skip to content

76 Carl Sandburg DrTrenton, NJ 08690

Built 1963

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
May 16, 2024

Property Information

Block1980
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page187

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,600
31%
Improvement Value:$193,700
69%
Total Assessment$280,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,878+13.5%
2024$8,700+1.2%
2023$8,595+6.5%
2022$8,068+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft1,480DeedBook 6558, Page 990Recorded6/5/2024

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,480DeedBook 6503, Page 681Recorded10/13/2022

Property Sale

SaleMulti
$170,500
DeedBook 4051, Page 243

Property Sale

SaleMulti
$144,500
DeedBook 3433, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1963