Skip to content

7 Vista RdTrenton, NJ 08690

Built 1964

Owner
---
Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block1982
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,500
36%
Improvement Value:$150,100
64%
Total Assessment$235,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,303+6.7%
2024$7,782+1.2%
2023$7,688+6.5%
2022$7,216+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,480DeedBook 6573, Page 630Recorded11/1/2024

Property Built

Built

Year Built: 1964