Skip to content

323 George Dye RdTrenton, NJ 08690

Built 1980

Last Sale Price
$81,050
Last Sale Date
Apr 29, 1982

Property Information

Block1980
Lot61
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page187

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,400
30%
Improvement Value:$220,200
70%
Total Assessment$315,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,872+6.9%
2024$10,174+1.3%
2023$10,048+6.7%
2022$9,417+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$81,050
DeedBook 2186, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1980