Skip to content

9 Claire LaneTrenton, NJ 08690

Built 1980

Last Sale Price
$79,700
Last Sale Date
Apr 16, 1982

Property Information

Block2002
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page190

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,841
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,100
30%
Improvement Value:$239,200
70%
Total Assessment$341,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,777+6.8%
2024$11,023+1.3%
2023$10,887+6.7%
2022$10,204+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$79,700
DeedBook 2185, Page 467

Property Built

Built

Year Built: 1980