Skip to content

25 Mill Bend RdTrenton, NJ 08690

Built 1962

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
May 29, 2019

Property Information

Block1981
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,168
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,400
34%
Improvement Value:$163,300
66%
Total Assessment$247,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,729+6.7%
2024$8,182+1.2%
2023$8,082+6.5%
2022$7,587+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 6369, Page 1322Recorded6/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 1962