Skip to content

5 Ely CourtTrenton, NJ 08690

Built 1975

Last Sale Price
$213,500
Last Sale Date
Aug 31, 1990

Property Information

Block1986
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page188

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,500
28%
Improvement Value:$261,100
72%
Total Assessment$362,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,778+6.7%
2024$11,977+1.2%
2023$11,832+6.5%
2022$11,106+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$213,500
DeedBook 2541, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1975