Skip to content

46 Carl Sandburg DrTrenton, NJ 08690

Built 1970

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 2, 2020

Property Information

Block1986
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,714
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
34%
Improvement Value:$178,900
66%
Total Assessment$269,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,511+6.7%
2024$8,915+1.2%
2023$8,807+6.5%
2022$8,267+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,714DeedBook 6430, Page 1441Recorded2/16/2021

Property Sale

SaleMulti
$152,000
DeedBook 2750, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1970