Skip to content

4 Ely CourtTrenton, NJ 08690

Built 1973

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 8, 2024

Property Information

Block1986
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page188

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,266
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,700
29%
Improvement Value:$246,900
71%
Total Assessment$347,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,249+6.7%
2024$11,481+1.2%
2023$11,342+6.5%
2022$10,647+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,266DeedBook 6567, Page 561Recorded9/4/2024

Property Built

Built

Year Built: 1973