Skip to content

56 Limewood DrTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$484,000
Last Sale Date
Jan 8, 2024

Property Information

Block1989
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page188

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,607
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,400
35%
Improvement Value:$172,300
65%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,328+6.7%
2024$8,743+1.2%
2023$8,637+6.5%
2022$8,108+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$484,000
Sq Ft1,607DeedBook 6546, Page 354Recorded1/11/2024

Property Sale

SaleMulti
$152,000
DeedBook 2664, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1960