Skip to content

7 Red Cedar DrTrenton, NJ 08690

Built 1961

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Oct 25, 2013

Property Information

Block1992
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page188

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,106
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
40%
Improvement Value:$138,400
60%
Total Assessment$230,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,126+6.7%
2024$7,617+1.2%
2023$7,524+6.5%
2022$7,063+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,106DeedBook 6181, Page 1561Recorded10/30/2013

Property Sale

SaleMulti
$63,125
DeedBook 2198, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1961