Skip to content

53 Great Oak RdTrenton, NJ 08690

Built 1992

Last Sale Price
$255,400
Last Sale Date
Apr 3, 1992

Property Information

Block1993
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page153

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,907
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,100
23%
Improvement Value:$339,100
77%
Total Assessment$439,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,477+6.7%
2024$14,507+1.2%
2023$14,331+6.5%
2022$13,453+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$255,400
DeedBook 2600, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1992