Skip to content

39 Stratton Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1979

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block1999
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page187

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,266
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,800
27%
Improvement Value:$259,200
73%
Total Assessment$355,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,510+6.7%
2024$11,726+1.2%
2023$11,584+6.5%
2022$10,874+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,266DeedBook 6372, Page 459Recorded6/28/2019

Property Sale

SaleMulti
$420,000
DeedBook 5972, Page 7

Property Sale

SaleMulti
$368,000
DeedBook 4541, Page 176

Property Sale

SaleMulti
$73,500
DeedBook 2104, Page 990

Property Built

Built

Year Built: 1979