Skip to content

1053 Estates BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1974

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 31, 2004

Property Information

Block1998
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page187

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,266
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,100
26%
Improvement Value:$255,800
74%
Total Assessment$346,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,225+6.7%
2024$11,458+1.2%
2023$11,319+6.5%
2022$10,626+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$390,000
DeedBook 4922, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1974