Skip to content

10 Douglas CtTrenton, NJ 08690

Built 1980

Last Sale Price
$369,900
Last Sale Date
Aug 13, 2009

Property Information

Block1999
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page190

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,881
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,300
33%
Improvement Value:$206,400
67%
Total Assessment$306,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,808+6.7%
2024$10,130+1.2%
2023$10,008+6.5%
2022$9,394+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$369,900
DeedBook 6015, Page 587

Property Sale

SaleMulti
$380,000
DeedBook 4935, Page 252

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 2369, Page 942

Property Built

Built

Year Built: 1980