Skip to content

17 Kristin WayTrenton, NJ 08690

Built 1987

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Oct 16, 2015

Property Information

Block2002
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page190

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,881
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,600
27%
Improvement Value:$255,100
73%
Total Assessment$349,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,323+20.7%
2024$10,206+1.2%
2023$10,083+6.5%
2022$9,465+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$317,000

From:

To:

Sq Ft1,881DeedBook 6231, Page 1045Recorded10/20/2015

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 3147, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1987