Skip to content

2036 Ydv-Ham Sq RdTrenton, NJ 08690

Built 1980

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 12, 2017

Property Information

Block1975
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page187

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,266
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
26%
Improvement Value:$250,200
74%
Total Assessment$337,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,879+6.7%
2024$11,134+1.2%
2023$11,000+6.5%
2022$10,325+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,266DeedBook 6293, Page 176Recorded7/19/2017

Property Sale

SaleMulti
$328,000
DeedBook 4563, Page 143

Property Sale

SaleMulti
$196,000
DeedBook 2870, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1980