Skip to content

7 Hoffman DrTrenton, NJ 08690

Built 1984

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
May 29, 1986

Property Information

Block2001
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page190

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,800
35%
Improvement Value:$190,700
65%
Total Assessment$291,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,272+6.7%
2024$9,628+1.2%
2023$9,512+6.5%
2022$8,929+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$131,000
DeedBook 2341, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1984